Wyjście do Muzeum Wsi Radomskiej

12 czerwca 2022 roku w ramach programu ,,Kulturalne Mazowsze” wychowawca Renata Góralska wybrała się z 12-osobową grupą do pobliskiego Muzeum Wsi Radomskiej. Uczestniczący wychowankowie to: Igor Domański, Hubert Todys, Edyta Wróblewska, Kornelia Wasiewicz, Tomasz Skrzypa, Brandon Sołtyk, Mikołaj Janikowski, Damian Bonatowski, Szymon Komisarczuk, Oskar Pawlukiewicz, Mateusz Piotrkowski i Bartek Lejda. 

Celem wyjścia było przybliżenie tradycji i warunków bytowych naszych przodków, zwrócenie uwagi na to jak dużo im zawdzięczamy i ile możemy się na nich wzorować mimo upływu tak wielu lat, oraz jak wielkie znaczenie w podstawowym życiu ma dla każdego człowieka tzw. ,,tradycja wielopokoleniowa”. Wytłumaczenie i przybliżenie dzieciom jak wyglądała codzienna praca zwykłych ludzi oraz jak trwałe i estetyczne są ich wyroby.

Wychowankowie byli pod wrażeniem infrastruktury Muzeum, chętnie zaglądali do starych chałup i ich obejść, oglądali z zainteresowaniem stare maszyny rolnicze i wszelkie zabudowy z minionej epoki. Podczas naszej wyprawy mieliśmy przyjemność wysłuchać również muzyki ludowej (oberków, mazurków i poleczek) w wykonaniu przybyłych artystów, a także poobserwować tańce ludowe ,,pod gołą chmurką”, w wykonaniu przybyłych seniorów. Młodzież była bardzo zainteresowana tymi występami. Tuż przed wyjściem z Muzeum nasi wychowankowie pomogli sprzątać gospodarzom imprezę po czym organizatorzy poczęstowali ich smakołykami. W wesołym humorze wróciliśmy do Placówki. Podczas obejścia straganów młodzież mogła podziwiać wspaniałe drewniane rękodzieła wykonane przez naszych miejscowych rzemieślników.