Wycieczka do Państwowego Muzeum na Majdanku

18.10.2023 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wraz z Panią Dyrektor Renatą Muchą, nauczycielami Paniami Iloną Cieślik, Anią Wojtyniak oraz wychowawcami ośrodka Paniami Dorotą Masiarz i Martą Strzałkowską udali się na wycieczkę do Państwowego Muzeum na Majdanku oraz do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Pierwszym punktem na mapie wycieczki był Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941-1944). Celem wyjazdu do tego miejsca było przybliżenie losów ludzi więzionych w obozach koncentracyjnych, pogłębienie wiedzy historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej oraz upamiętnienie ofiar nazizmu. Na obszarze około 90 ha znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941-1944, o których przeznaczeniu opowiadała nam przewodniczka. W jednym z budynków utworzona była multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka” przywołująca pamięć o ofiarach tego miejsca. Oficjalnie zginęło tu prawie 80 tysięcy ludzi. W Państwowym Muzeum na Majdanku spędziliśmy około dwie i pół godziny, to wystarczyło, by wzruszyć nasze serca. Była to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu.

Następnym miejscem, które odwiedzili wychowankowie było Muzeum Narodowe w Lublinie. W Muzeum odbyła się lekcja edukacyjna wraz z warsztatami, której przewodnikiem był Pan Wojciech. Spotkanie polegało na zapoznaniu się z poznaniem najważniejszych pojęć związanych z muzealnictwem, takich jak: eksponat, wystawa czy kolekcja. Na koniec zwiedzania podopieczni w ramach warsztatów mogli wykorzystać zdobytą wiedzę zdobytą podczas zwiedzania.

Relację z wycieczki wykonywano przy użyciu aparatu pozyskanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.