Warsztaty - Rola przypraw w pożywieniu, realizacja innowacji pedagogicznej „Nie świeć chemią – zdrowe odżywianie”

Warsztaty rozpoczęły się od pogadanki na temat wpływu prawidłowego odżywiania się na organizm nastolatków oraz przygotowywania jadłospisu zgodnie z potrzebami danej grupy wiekowej. Prowadząca warsztaty – Pani Beata poinformowała jakimi wytycznymi kieruje się jako intendent MOS przy komponowaniu posiłków dla wychowanków.

Na wstępie pani dietetyk poinformowała nastolatków o tym, że przyprawy w  kuchni  pełnią wiele ważnych zadań, takich jak polepszenie smaku, aromatu i barwy potraw oraz przedłużenie ich świeżości. Jednak to nie wszystko, ponieważ wpływają także na liczne procesy zachodzące w naszym organizmie. Z tego względu ważna jest odpowiednia kompozycja i ilość stosowanych dodatków. Większość z nich wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, co świadczy o pozytywnym wpływie na ludzki organizm. Dzięki nim dochodzi do intensywnego wydzielania soków trawiennych, a układ pokarmowy zostaje pobudzony do działania.

Pani Beata przekazała w jaki sposób można podzielić przyprawy - wyróżnia się przyprawy ziołowe, korzenne (egzotyczne), warzywne, mieszanki przyprawowe oraz uzyskane w wyniku różnych procesów technologicznych i chemicznych substancje przyprawowe oraz omówiła wybrane przyprawy. Przyprawy charakteryzują się nie tylko właściwościami smakowo-zapachowymi, ale również mogą działać antybakteryjne lub antyoksydacyjnie. Przyprawy zawierają naturalne przeciwutleniacze, które zapobiegają utlenianiu witaminy C oraz neutralizują wolne rodniki.

Mimo tego, że w porównaniu do innych składników pożywienia nie dostarczają wielu substancji odżywczych są niezastąpione ze względu na tworzenie bukietu smakowo-zapachowego, hamowanie zmian zachodzących w potrawach oraz usprawnianie procesów trawienia, a także lecznicze działanie na organizm. Przynoszą ulgę w dolegliwościach trawiennych, ale także pomagają poprawiać apetyt.

Najbardziej zainteresowały wychowanków warsztaty, na których poznali  wybrane przyprawy, kraje z jakich pochodzą, sposoby uprawiania ich, ale przede wszystkim to, że mogli ich dotknąć i skosztować.