Rajd Krzyżanowice-Piłatka-Iłża

W sobotę 11.05.2019r. My - wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wraz z wychowawcami p. Emilią Gleich i p. Magdaleną Kosterna wzięliśmy udział w 29 Wiosennym Rajdzie na raty organizowanym przez PTTK Oddział Miejski w Radomiu.

Trasa rajdu Krzyżanowice- Piłatka- Iłża liczyła 14 km.

 

Była to trzecia rata rajdu zatytułowana „Śladami Miłości”.

Musieliśmy wstać wcześnie rano, żeby dotrzeć na miejsce zbiórki, ale żadne z nas nie miało problemu z pobudką. Na miejsce dotarliśmy autokarem. Kierowca wysadził nas w Krzyżanowicach przy pięknym starym Młynie Wójta i tu zaczęła się nasza „rajdowa przygoda”. Wędrowaliśmy przez pola, łąki i wąwozy zachwycając się pięknem naszego polskiego krajobrazu. Podziwialiśmy usłane żółtymi kwiatami rzepaku pola, napawaliśmy się widokami i zapachami budzącej się do życia przyrody. Pogoda tego dnia dopisała - dzięki doskonałej widoczności ujrzeliśmy zarys Gór Świętokrzyskich wraz z wieżą nadawczą na Świętym Krzyżu.

W czasie naszej wędrówki mijaliśmy tablice upamiętniające poległych w II wojnie światowej żołnierzy, którzy bronili pobliskich miejscowości przed hitlerowskimi najeźdźcami. Oddaliśmy im hołd, wysłuchując opowieści o ich bohaterstwie
i poświęceniu.

Kiedy dotarliśmy na wzgórze zamkowe w Iłży, przyszedł czas na upragniony odpoczynek. Razem z innymi uczestnikami rajdu nazbieraliśmy pokaźną ilość chrustu
i rozpaliliśmy ognisko. Było wspólne pieczenie kiełbasek oraz wysłuchanie legendy związanej ze znajdującymi się opodal ruinami zamku wybudowanego w XIV wieku przez biskupów krakowskich. Kiedy ognisko zgasło, poszliśmy oglądać ruiny, a następnie udaliśmy się zwiedzać piękne miasteczko, jakim okazała się Iłża. Przewodnik zaprowadził nas do Izby Pamięci poświęconej poecie Bolesławowi Leśmianowi, gdzie dowiedzieliśmy się skąd się wzięła nazwa naszej wyprawy - „Śladami miłości”. Na kilka chwil cofnęliśmy się w czasy XX lecia międzywojennego, zobaczyliśmy jak żył Leśmian, a nawet „dotknęliśmy jego samego”.

 

W oczekiwaniu na autokar delektowaliśmy się iłżeckim przysmakiem - przepysznymi lodami.

Rajd okazał się miłą przygodą z lekcją przyrody i historii, a także okazją do integracji grupy, jak również zawarcia nowych znajomości.

Pomimo zmęczenia, wszyscy byliśmy zadowoleni i uśmiechnięci. Każdy z nas otrzymał pamiątkową odznakę, a grupa otrzymała dyplom.

Z pewnością jeszcze nie raz będziemy chcieli wspólnie powędrować, by poznać to, co nie poznane.