Bezpieczeństwo w MOS Radom

Drodzy Rodzice Wychowanków  Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Radomiu

 

W związku z tragicznym zdarzeniem, które miało miejsce w jednej z warszawskich szkół przypominamy Państwu, że w naszym Ośrodku realizujemy Program Wychowawczo – Profilaktyczny, którego celem naczelnym jest wspieranie wychowanków w rozwoju oraz zapobieganie i przeciwdziałanie zachowaniom problemowym.

 

Rodzice są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci, a szkoła wspiera wychowawcze działania. Uczy dobrych manier, zasad postępowania, norm moralnych. Konieczna jest współpraca między domem a szkołą, by wychowanie było skuteczne. Dziecko rozpoczynając naukę w szkole przychodzi z pewnym doświadczeniem wyniesionym z domu. Dziecko kształtuje się w domu przeważnie dzięki kontaktom z dorosłymi, atmosferze, jaka panuje w rodzinie.                             

Obserwując i naśladując rodziców, uczy się języka i zachowania, nabiera pewnych nawyków i upodobań, zaczyna odróżniać dobro od zła, uczy się szacunku do wszystkich ludzi.

 

Wiek dojrzewania to szczególny czas zmian fizycznych, ale także psychicznych i emocjonalnych. Nastolatkowie wymagają przede wszystkim uwagi. Powinniśmy posiadać strategie, by zająć się ich potrzebami      w kreatywny sposób, to natomiast pozwoli im radzić sobie z całym tym emocjonalnym światem, który czasem ich obezwładnia. Warto zwrócić szczególną uwagę w komunikacji z nastolatkiem na:

  • pozytywną zachętę - pozytywne słowa prowadzą do pozytywnych emocji, te zaś wytwarzają pewność siebie,
  • stosowanie zwrotów „Ufam ci”, „Wiem, że jesteś w stanie to zrobić”, „Wiem, że jesteś wyjątkowy”, „Wiem, że jesteś dzielnym dzieckiem, dlatego tak bardzo cię kocham”…
  • komunikacja nie ocenia, nie porównuje, ani nie karci,
  • komunikacja powinna być codzienna i stała.

 

Zachęcamy Państwa do współpracy z kadrą pedagogiczną MOS do udziału poradach, konsultacjach, warsztatach, spotkaniach indywidualnych i grupowych. Tylko wówczas będziemy mogli wspólnie przezwyciężyć trudności lub wskazywać osoby lub instytucje, które to uczynią oraz dostarczymy fachowej wiedzy na temat świadomego wychowania. Oferujemy naszą specjalistyczną pomoc w przypadku napotykanych trudności wychowawczych.

 

W trosce o bezpieczeństwo Państwa dzieci zachęcamy do zapoznania się z Procedurami Postępowania Nauczycieli i Wychowawców w Sytuacjach Kryzysowych w MOS. Prosimy również, o szczególną obserwację Waszych dzieci (istotne jest najbliższe  otoczenie rówieśnicze, zainteresowania, sposób spędzania czasu wolnego). Wymienione czynniki warunkują  bezpieczeństwo Państwa dzieci, ale również osób przebywających w ich otoczeniu.

 

Zbliżają się wakacje, dla nastolatków upragniony odpoczynek skierujcie więc Państwo szczególną uwagę na swoje dzieci, poświęćcie im jak najwięcej uwagi, postarajcie się wspierać ich w trudnych sytuacjach, przypominajcie o konstruktywnych sposobach rozładowania nagromadzonych emocji.

 

Pamiętajmy, że nie ma dzieci złych! Trudno kochać dziecko, które rani, jest agresywne, używa wulgarnych słów, ale za tym całym złem, które tkwi w dziecku, kryje się osobista tragedia, bezradność, strach, do którego dziecko nie chce się przyznać, którego się wstydzi. Stąd zazdrość, agresja, nałogi, złe towarzystwo, w którym dziecko szuka akceptacji. Takiemu dziecku należy pomóc. Trzeba wnikliwie szukać przyczyn nieprawidłowego zachowania.

 

Co więc robić, gdy nasze dziecko sprawia trudności wychowawcze?

  1. Nie udawaj, że twoje dziecko nie sprawia trudności wychowawczych, jeżeli są na niego skargi, jeżeli późno wraca do domu, jeżeli kłamie.
  2. Poznaj prawdę o swoim dziecku i przyjmij ją.
  3. Postaraj się szukać przyczyn złego zachowania. Nie broń dziecka na siłę, nie obwiniaj innych za jego naganne czyny.
  4. Ucz go odpowiedzialności za to, co robi.
  5. Kary stosuj z umiarem, przemyśl dokładnie, jak i za co karzesz, bądź konsekwentny.
  6. Szukaj pomocy u fachowców: w szkole, w poradni pedagogiczno - psychologicznej.
  7. Rozmawiaj o problemach wychowawczych z innymi rodzicami.
  8. Czytaj fachową literaturę pedagogiczno-psychologiczną.
  9. Bądź odpowiedzialnym rodzicem.
  10. Pamiętaj, że skuteczni są tylko ci rodzice, którzy łączą swoje słowa z jednoznaczną postawą moralną.

 

Bądź wzorem dla swojego dziecka!

Z poważaniem kadra pedagogiczna Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Radomiu.